Mynämäen oppilaskuljetukset lukuvuosille 2023 – 2024 ja 2024 – 2025 sekä optiona lukuvuosille 2025 – 2026 ja 2026 – 2027
Mynämäen kunta · Varsinais-Suomi
Perustiedot
- Hankkija
- Mynämäen kunta, Y-tunnus 2048364-4
- Toteutuspaikka
- Varsinais-Suomi (FI1C1)
- Mynämäki
- Hankintalaji
- Palvelu
- Menettely
- EU-hankinta
- Ilmoituksen tyyppi
- Jälki-ilmoitus
- Sopimusten kokonaisarvo
- 4 134 976 € (alv 0 %)
- Erät
- 12 erää
- Pääasiallinen CPV
- 60100000 Tieliikennepalvelut
- Julkaistu
- 16.9.2023
Hankinnan tulos
| Erä | Voittaja | Sopimusarvo | Tarjouksia | Päätös |
|---|---|---|---|---|
| Erä 1 | Taivassalon Auto Oy, Y-tunnus 0139982-6 | 600 000 € | 4 | |
| Erä 2 | Liikenneyhtiö T. Lehtonen Oy, Y-tunnus 2258498-3 | 480 000 € | 4 | |
| Erä 3 | Taivassalon Auto Oy, Y-tunnus 0139982-6 | 480 000 € | 4 | |
| Erä 4 | Kimmon Kyyti, Y-tunnus 2371303-8 | 100 000 € | 4 | |
| Erä 5 | Taksiliikenne Syren&Muurama, Y-tunnus 2638532-4 | 220 000 € | 4 | |
| Erä 6 | Kimmon Kyyti, Y-tunnus 2371303-8 | 120 000 € | 4 | |
| Erä 7 | Kimmon Kyyti, Y-tunnus 2371303-8 | 600 000 € | 4 | |
| Erä 8 | Ei voittajaa | – | ei ilmoitettu | |
| Erä 9 | Taksiliikenne Syren&Muurama, Y-tunnus 2638532-4 | 214 976 € | 4 | |
| Erä 10 | Taksiliikenne Syren&Muurama, Y-tunnus 2638532-4 | 520 000 € | 4 | |
| Erä 11 | Vesa Raivo tmi, Y-tunnus 3121012-3 | 720 000 € | 4 | |
| Erä 12 | Taksipalvelu Rantakari Oy, Y-tunnus 2319765-1 | 200 000 € | 4 |
Voittajista näytetään nimi ja Y-tunnus. ”Ei ilmoitettu” tarkoittaa, ettei ilmoituksessa ole tätä tietoa erälle tai sopimukselle.
Ilmoituksen teksti
Alkuperäinen teksti Hilmasta, muuttamattomanaMynämäen kunta pyytää tarjouksia oppilaskuljetuksista lukuvuosille 2023 – 2024 ja 2024 – 2025. Lisäksi hankintaan liitetään optio lukuvuosille 2025 – 2026 ja 2026 – 2027.
Hankinnan kohteena ovat Mynämäen kunnan alueella ja lähikuntiin tai lähikunnista tapahtuvat koululaiskuljetukset. Tarjouspyynnön kohteet ovat Mynämäen kunnan esiopetuksen ja perusopetuksen 1 – 9 luokkien oppilaiden koulumatkakuljetukset, iltapäivätoiminnan ja koulupäivän aikaisen asiointiliikenteen kuljetukset. Kuljetettavia oppilaita on kunnan alueella noin 250 oppilaista/ vuosi.
Kohteet on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnön liitteissä.
Tilaaja järjestää oppilaskuljetukset ensisijaisesti olemassa olevaa linjaliikennettä käyttäen. Mikäli linjaliikenteen reitti tai aikataulu ei sovellu myönteisen koulukuljetuspäätöksen saaneen oppilaan koulumatkoihin tai oppilaan kohdalla toteutuu muu tilaajan koulukuljetuksen myöntämisperuste, järjestetään oppilaan koulukuljetus tilausajona.
Lisäksi esiopetuksen kuljetukset on yhdistetty koulukuljetusten kanssa. Koulukuljetuksia hoitavien linja-autojen reiteillä on myös itsemaksavia oppilaita.
Osa-alue 1a Linja-autoliikenne Tarvainen – Karjala
Osa-alue 1b Linja-autoliikenne Pyhän alue
Osa-alue 1c Linja-autoliikenne Kivikylä
Osa-alue 2 Aseman koulun taksiliikenne
Osa-alue 3 Karjalan koulun taksiliikenne
Osa-alue 4 Laurin koulun taksiliikenne
Osa-alue 5 Pyhän koulun taksiliikenne
Osa-alue 6 Tavastilan koulun taksiliikenne
Osa-alue 7 Muu liikenne
Osa-alue 8 Kutsutaksiliikenne
Tilaajan antamien tietojen pohjalta palveluntuottaja suunnittelee ajoreitit, pois lukien linja-autojen vakiintuneet reitit (Osa-alueet 1a-c) sekä kutsutaksiliikenteen reitit (osa-alue 8). Linja-autoreiteillä kulkee myös itsemaksavia asiakkaita. Linja-autojen reitit kuvattu osa-aluekohtaisissa liitteissä 1.1, 1.2 ja 1.3. Kutsutaksiliikenteen käytännöt ja reitit on kuvattu liitteessä 6.
Erien kuvaukset
Erä 1
Osa-alue 1a Linja-autoliikenne Tarvainen – Karjala
Linja-autoreiteillä kulkee myös itsemaksavia asiakkaita. Linja-autojen reitit kuvattu osa-aluekohtaisissa liitteissä 1.1, 1.2 ja 1.3.
Nyt kilpailutettavien reittien lisäksi Mynämäellä ajetaan ELY:n kilpailuttamaa Mietoisten linja-autoreitti.
Erä 2
Osa-alue 1b Linja-autoliikenne Pyhän alue
Linja-autoreiteillä kulkee myös itsemaksavia asiakkaita. Linja-autojen reitit kuvattu osa-aluekohtaisissa liitteissä 1.1, 1.2 ja 1.3.
Nyt kilpailutettavien reittien lisäksi Mynämäellä ajetaan ELY:n kilpailuttamaa Mietoisten linja-autoreitti.
Erä 3
Osa-alue 1c Linja-autoliikenne Kivikylä
Linja-autoreiteillä kulkee myös itsemaksavia asiakkaita. Linja-autojen reitit kuvattu osa-aluekohtaisissa liitteissä 1.1, 1.2 ja 1.3.
Nyt kilpailutettavien reittien lisäksi Mynämäellä ajetaan ELY:n kilpailuttamaa Mietoisten linja-autoreitti.
Erä 4
Koulu alkaa Aseman koulussa, Opintie 35, kello 9 tai 9.55 ja päättyy tasatunnein klo 12-14 lukuun ottamatta viimeistä tuntia joka päättyy 14.45.
Aseman koululla pääosa kuljetuksista iltapäivisin. Kuljetukset ovat Kylätalo Mietolaan iltapäivätoimintaan.
Lisätiedot liitteissä.
Erä 5
Koulu alkaa Karjalan koulussa, Karjalankyläntie 114, klo 9 ja päättyy kello 13, 14 tai 14.45. Lukujärjestyksistä ja asuinpaikasta riippuen osa oppilaista pystynee käyttämään Karjalan linja-autoa iltapäivisin.
Lisätiedot liitteissä.
Erä 6
Koulu alkaa Pyhän koulussa, Pyhäntie 49, kello 8.45 ja päättyy 13, 13.45 tai 14.45.
Lisätiedot liitteissä.
Erä 7
Koulu alkaa Tavastilan koulussa, Tavastilantie 1, kello 9 ja päättyy tasatunnein 13-14 tai 14.45. Koulussa erityisluokkia, joiden oppilaat asuvat eri puolilla kuntaa.
Lisätiedot liitteissä.
Erä 8
Muu liikenne-osa-alueeseen liittyvät ajot ovat erikseen tilattavia esimerkiksi retki- tai oppilaiden asiointikuljetuksia.
Tarjous annetaan ajoneuvokohtaisella kilometrihinnalla.
Erä 9
Kutsutaksiliikenne toimii Mynämäen kunnassa liite 6 mukaisilla linjoilla ja aikatauluilla.
Kutsutaksi voi poiketa perusreitistä, mikäli matkustajan on terveytensä takia vaikea kulkea pysäkille. Matkoista peritään linja-automaksu. Liikennöitsijä hyvittää kerätyt maksut kuukausilaskutuksessaan kunnalle. Kaikki reitit ovat kutsuvuoroja ja ne tilataan etukäteen.
Kutsutaksit voivat tarvittaessa ajaa Mynämäen terveyskeskukseen.
Erä 10
Laurin koulussa toimii alakoulu ja yläkoulu. Koulun osoite on Virastotie 3. Koulu alkaa klo 8.20 ja päivä päättyy 12.30, 13.30, 14.15 tai 15.05.
Alakoulun pienluokkien lukujärjestykset varmistuvat vasta juuri ennen lukuvuoden alkua. Alakoulun lukujärjestyksissä on suurta vaihtelua iltapäivien osalta. Laurin alakoulun kuljetukset ovat pääsääntöisesti taksikuljetuksia. Lisäksi täältä tarvitaan inva-varusteinen kuljetus (2 oppilasta).
Lisätiedot liitteissä.
Erä 11
Laurin koulussa toimii alakoulu ja yläkoulu. Koulun osoite on Virastotie 3. Koulu alkaa klo 8.20 ja päivä päättyy 12.30, 13.30, 14.15 tai 15.05.
Alakoulun pienluokkien lukujärjestykset varmistuvat vasta juuri ennen lukuvuoden alkua. Alakoulun lukujärjestyksissä on suurta vaihtelua iltapäivien osalta. Laurin alakoulun kuljetukset ovat pääsääntöisesti taksikuljetuksia. Lisäksi täältä tarvitaan inva-varusteinen kuljetus (2 oppilasta).
Lisätiedot liitteissä.
Erä 12
Laurin koulussa toimii alakoulu ja yläkoulu. Koulun osoite on Virastotie 3. Koulu alkaa klo 8.20 ja päivä päättyy 12.30, 13.30, 14.15 tai 15.05.
Alakoulun pienluokkien lukujärjestykset varmistuvat vasta juuri ennen lukuvuoden alkua. Alakoulun lukujärjestyksissä on suurta vaihtelua iltapäivien osalta. Laurin alakoulun kuljetukset ovat pääsääntöisesti taksikuljetuksia. Lisäksi täältä tarvitaan inva-varusteinen kuljetus (2 oppilasta).
Lisätiedot liitteissä.
Erät
| Erä | Nimi | Ammattiala | Arvioitu arvo | CPV |
|---|---|---|---|---|
| 1 | – | – | – | 60100000 |
| 2 | – | – | – | 60100000 |
| 3 | – | – | – | 60100000 |
| 4 | – | – | – | 60100000 |
| 5 | – | – | – | 60100000 |
| 6 | – | – | – | 60100000 |
| 7 | – | – | – | 60100000 |
| 8 | – | – | – | 60100000 |
| 9 | – | – | – | 60100000 |
| 10 | – | – | – | 60100000 |
| 11 | – | – | – | 60100000 |
| 12 | – | – | – | 60100000 |
Hankinnan vaiheet
-
–Hankintailmoitus
Aiempi versio. Sen tiedot eivät ole Urakkahaussa.
-
Korjausilmoitus.
-
Jälki-ilmoitustämä ilmoitus
Voittajat: Taivassalon Auto Oy, Liikenneyhtiö T. Lehtonen Oy, Kimmon Kyyti ja 3 muuta.